ponedeljek, 28. maj 2012

KOŽNE CELICE BI LAHKO POMAGALE CELITI SRČNO TKIVO

Znanstveniki iz Izraela so danes sporočili, da so pacientom, ki so doživeli srčni napad, odvzeli kožne celice in jih spremenili v celice, ki bi morebiti lahko zdravile poškodovano srčno tkivo. Preizkus predstavlja velik napredek v razvoju nadomestnih celic za zdravljenje poškodovanih tkiv.

Tehniko so doslej preizkusili le na podganah in znanstveniki opozarjajo, da utegne trajati tudi do deset let, preden bodo lahko začeli z varnim testiranjem tehnike pri ljudeh.

Raziskava uporablja metodo s celicami hiPSCs, ki je manj sporna alternativa embrionalnim matičnim celicam. Na podlagi te metode pacientom odvzamejo celice in jim nato v jedro vnašajo gene. S pomočjo kemičnega "koktajla" ti geni delujejo kot stikala, ki celice spremenijo nazaj v njihovo mlajšo, vitalnejšo obliko.

Znanstveniki upajo, da bodo z uporabo pacientu lastnih celic kot načina zdravljenja poškodovanih tkiv dosegli, da bi imunski sistem pacienta te celice sprejel za lastne in jih ne bi napadel.

Prejšnje raziskave so že pokazale, da se lahko celice hiPSCs, ki se jih pridobi od mladih in zdravih ljudi, spremeni v srčne celice. A doslej znanstveniki celic hiPSCs niso mogli pridobiti od starejših in bolnih pacientov.

"Naše raziskave so pokazale, da lahko tudi starejšemu pacientu z resnimi težavami s srcem odvzamemo kožne celice in jih preobrazimo v srčne celice, ki so zdrave in mlade," je dejal profesor kardiologije v izraelskem zdravstvenem centru Rambam Lior Gepstein.

Vendar za zdaj še ni znano, ali imunski sistem celice, ki se jih pacientu odvzame in preobrazi, ponovno sprejme, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vir: dnevnik.si

Ni komentarjev:

Objavite komentar