četrtek, 11. oktober 2012

CELIČNI IZDELEK IZ MATIČNIH CELIC IZ POPKOVNIČNE KRVI ODOBREN S STRANI FDA

Durham, Severna Karolina – Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) je pred kratkim prižgala zeleno luč univerzi Duke za uporabo matičnih celic iz popkovnične krvi pri zdravljenju raka, krvnih in dednih bolezni. Zdravniki na univerzi pravijo, da ja ta potrditev velik dosežek, ki bo pomagal reševati življenja danes in v prihodnosti.

Odvzem in shranitev matičnih celic iz popkovnične krvi ob rojstvu otroka postaja vse pogostejša izbira staršev tako v ZDA kot v Evropi. V ZDA ta bogati vir matičnih celic po odvzemu v porodnišnici pošljejo v banko Carolinas Cord Blood Bank na univerzo Duke. Tam jih predelajo v celični izdelek, ki so ga poimenovali DUCORD.

Celični izdelek DUCORD je pred kratkim odobrila agencija FDA in v skladu s tem ga lahko rutinsko uporabljajo za zdravljenje.

»Sedaj je to sprejeto kot standardno zdravljenje – ne več klinična študija – ki nam hkrati omogoča razvijati nadaljnje uporabe popkovnične krvi,« je dejala dr. Joanne Kurtzberg, direktorica pediatričnega programa za transplantacije na univerzi Duke.

Celični izdelek je trenutno v testiranju za uporabo in zdravljenje poškodb možganov pri otrocih, kot je Chase Howell, 14-mesečni deček iz Austina v Texasu, ki je bil rojen z hidrocefalusom – bolezenskim stanjem, katerega posledica je kopičenje tekočine v možganih.

Ko je Leann Howell, mati malega Chasea v času nosečnosti izvedela, da bo deček rojen s tem stanjem, se je odločila, da bo shranila matične celice iz popkovnične krvi ob njegovem rojstvu, da jih bodo lahko po potrebi uporabili za zdravljenje poškodb, ki jih lahko povzroči odvečna tekočina v možganih.

Po treh tretmajih z izdelkom DUCORD, Howell-ova opaža pomembno izboljšanje stanja sina.

»Po zadnjem tretmaju se je začel kotaliti, dvigovati glavo, stvari, ki jih pred tem kot 11-mesečni deček ni bil zmožen početi«, pravi.

Mlade matične celice imajo izjemno sposobnost obnavljanja in specializacije, kar dokazano pomaga otrokom, obolelim za rakom, ki so prestali kemoterapijo, nadomestiti krvne celice in okrepiti imunski sistem.

V primeru malega Chasea upajo, da bodo matične celice nadomestile poškodovane celice v možganih in tako pomagale, da bo lahko dosegal razvojne mejnike in živel normalno življenje.

Carolinas Cord Blood Bank je neprofitna organizacija, ki deluje že od leta 1998 v okviru šole za medicino na univerzi Duke in je ena izmed treh bank matičnih celic, ki so že prejele odobritev Ameriške agencije za hrano in zdravila (FDA) za podobne izdelke iz matičnih celic.

Vir: www.wral.com; www.dukehealth.org