četrtek, 19. april 2012

MATIČNE CELICE LAHKO NADOMESTIJO ZDRAVILA PROTI ZAVRNITVI ORGANA

Matične celice
Izsledki študije, ki so jo opravili znanstveniki Inštituta za raziskave diabetesa pri Univerzi Miami, ZDA, in kitajske Univerze Xiamen, so pokazali, da bi lahko mezenhimske matične celice nadomestile močna zdravila proti zavrnitvi, ki jim morajo jemati bolniki po presaditvi organov. Gre za pionirsko študijo, v katero so vključili bolnike po presaditvi ledvice, izsledki, ki so jih marca objavili v ugledni ameriški medicinski reviji JAMA, pa lahko korenito preobrazijo prihodnost presajanja organov.

Bolniki, ki jim presadijo organ, morajo prejemati imunosupresivno terapijo, ki oslabi njihov imunski sistem do te mere, da ne zavrne presajenega organa. Ta zdravila sicer izboljšajo delovanje presadka in zmanjšajo tveganje za zavrnitev, vendar po drugi strani povečajo tveganje za razvoj nevarnih stranskih učinkov, kot so okužbe in toksičnost za druge organe. Da bi zmanjšali ali odstranili te neželene učinke, strokovnjaki Inštituta za raziskave diabetesa in sodelujoči raziskovalni centri po svetu raziskujejo varnejše metode za preprečevanje zavrnitve presajenega organa, pri čemer so se usmerili na celice v telesu, ki vplivajo na delovanje imunskega sistema, kot so mezenhimske matične celice.

Te celice se lahko diferencira v kost, hrustanec, maščobo in druga telesna tkiva. Te celice imajo tudi vrsto drugih ugodnih terapevtskih lastnosti, kot so njihova sposobnost, da uravnavajo imunski sistem s tem, da zavrejo razmnoževanje T-celic, odstranijo bolezen presadka proti gostitelju, omejijo citotoksična vnetja in stimulirajo ustvarjanje novih krvnih žil.

"Ta študija predstavlja pomemben korak k oblikovanju pristopov na osnovi celic, ki bodo nekega dne omogočili transplantacijo brez potrebe po dosmrtnem jemanju zdravil proti zavrnitvi organa," je povedal prof. Camillo Ricordi, direktor Inštituta za raziskovanje diabetesa in centra za presaditev celic pri Univerzi v Miamiju. Študija spada v sklop prizadevanj Zveze inštitutov za raziskavo diabetesa in Alianse za ozdravitev, ki si prizadevata, da bi z raziskavami potrdili varnost in učinkovitost uporabe celične terapije za zmanjšanje uporabe imunosupresivnih zdravil pri transplantacijah. Transplantacija brez uporabe imunosupresivnih zdravil je tudi glavni cilj vseh raziskovalnih pristopov do presaditve celic, ki proizvajajo inzulin, pri bolnikih z diabetesom tipa 1 in 2.

V zgoraj omenjeni študiji so bolniki, ki so jim presadili ledvico živega sorodnika, ob presaditvi z običajnim odmerkom imunosupresivnega zdravila dobili tudi odmerek njihovih lastnih mezenhimskih matičnih celic iz kostnega mozga. Leto dni po presaditvi se je izkazalo, da so ti bolniki doživeli manj akutnih zavrnitvenih reakcij, manj okužb in imeli boljše delovanje presadka kot bolniki, ki so prejeli standardno imunosupresivno terapijo. Prav tako v prvih 12 mesecih niso opazili stranskih učinkov, ki bi bili povezani s terapijo z mezenhimskimi matičnimi celicami.

Paciente bodo spremljali še naprej in ocenili dolgoročni vpliv na delovanje in preživetje presajenega organa. Če se bo izkazalo, da je terapija varna tudi na dolgi rok, bi lahko z njeno pomočjo izboljšali rezultate transplantacij, saj bi se zmanjšala tveganja, ki jih prinaša imunosupresivna terapija.

Vir: dnevnik.si

ponedeljek, 16. april 2012

ODKRILI ZDRAVILO PROTI VIRUSU HIV?

Matične celice
Človeške celice lahko genetsko tako predelamo, da se lahko same borijo proti virusu HIV in ga naposled uničijo, so ugotovili ameriški znanstveniki.

Nedavna študija v znanstveni reviji PLoS Pathogens naj bi dokazovala, da je moč človeške celice predelati tako, da so napadejo in uničijo virus HIV. Tako vsaj trdi vodja projekta na univerzi UCLA Scott G. Kitchen.

"Ta raziskava je postavila temelje za potencialno uničenje virusa HIV v telesu," meni Kitchen.

V prejšnjih študijah so znanstveniki uporabili CD8-citotoksične limfocite T, ki so se sposobni boriti z infekcijo in uniči virus. A limfocitov T ni dovolj, da bi telo popolnoma očistili virusa. Zato so sedaj znanstveniki klonirali receptor in te uporabili, da so genetsko ustvarili človeške krvne matične celice. Nato so te celice vstavili v miši, ki so imele v sebi človeško prsno žlezo in opazovali reakcije.

Matične celice so se razvile v zrele multifunkcionalne CD8-celice, ki direktno napadele virus HIV. Kot so še ugotovili znanstveniki, pa morajo biti celice sorodne posamezniku, tako kot je to nujno pri presajevanju organov.

Znanstveniki bodo sedaj poskušali izdelati receptorje T-celic, ki bodo napadli različne dele virusa HIV, in, ki jih bodo lahko uporabljali na genetsko sorodnih posameznikih. S tem bi lahko preprečili možnost mutacije virusa.