S Harvarda prihajajo spodbudne novice za bolnike z diabetesom tipa 1. Tamkajšnja raziskovalna ekipa je pred kratkim sporočila, da jim je uspel ogromen korak naprej v prizadevanju, da bi našli resnično učinkovito terapijo za zdravljenje te bolezni. Iz embrionalnih matičnih celic so namreč ustvarili pomembne beta celice, ki proizvajajo inzulin.
Iz embrionalnih matičnih celic so znanstveniki prvič, v količinah, ki so potrebne za transplantacijo in farmacevtske namene, ustvarili človeške beta celice, ki proizvajajo inzulin in so v veliki večini enake normalno delujočim človeškim beta celicam.
Diabetes je ena izmed najpogostejših bolezni na svetu. Za njo boleha približno 3% svetovne populacije. Od tega je kar 10-20% diabetesa tipa I in 80-90% tipa II. Gre za avtoimunsko bolezen, ki je diagnosticirana pri otrocih in mladostnikih ter je posledica selektivnega uničenja beta celic, ki producirajo inzulin. Gre za obliko sladkorne bolezni, pri kateri trebušna slinavka ne proizvaja inzulina, ki je nujno potreben za znižanje krvnega sladkorja. Bolezen se navadno pojavi v otroštvu oziroma puberteti, zato jo imenujemo tudi juvenilni diabetes. Na razvoj bolezni pomembno vplivajo dejavniki okolja ter genetski faktorji. Za diabetes tipa 1 še ni zdravila, ga pa lahko preko prilagojene prehrane in aplikacij inzulina uspešno obvladujemo. Omenjena harvardska raziskava predstavlja revolucionarno odkritje zadnjih 30-ih let na področju zdravljenja diabetesa tipa 1, saj dolgoročno obljublja nadomestilo injekcij inzulina s pomočjo človeku naravnih matičnih celic.
Doug Melton |
"Trenutno smo zgolj en korak stran od ciljne črte", je dejal Melton, čigar hči Ema prav tako boleha za diabetesom tipa 1.
"Navdušen sem, da nam je uspelo nekaj, v kar je večina dvomila. To spoznanje me razveseljuje in daje nov zagon." je nad izsledki raziskave navdušen Melton.
Elaine Fuchs |
"Že desetletja poskušajo znanstveniki ustvariti beta celice trebušne slinavke, ki bi bile sposobne proizvajati inzulin. Melton in njegovi kolegi so sedaj premagali to oviro in odprli vrata za iskanje zdravila in presejalne terapije za sladkorno bolezen." je zaključila Fuchsova.
Vir: http://www.isscr.org/home/about-us/news-press-releases/2014/2014/10/09/from-stem-cells-to-billions-of-human-insulin-producing-cells
Ni komentarjev:
Objavite komentar