četrtek, 28. februar 2013

ZNANSTVENIKI PODPRLI ZASEBNO SHRANJEVANJE MATIČNIH CELIC IZ POPKOVNICE

prof. dr. Hal Broxmeyer
Vodilni strokovnjaki na področju matičnih celic na svetu - prof. dr. Hal Broxmeyer, prof. dr. John Wagner, prof. dr. Joanna Kurtzberg in prof. dr. Elianne Gluckman, so izrazili popolno podporo zasebnemu shranjevanju matičnih celic iz popkovnice.

Podprli so ameriško zasebno hibridno banko "Family Cord Blood Bank", ki ponuja t.i. kombinirano hranjenje matičnih celic. Staršem omogoča zasebno hrambo matičnih celic novorojenčka, hkrati pa se vzorec vpiše v svetovni register in ob privolitvi staršev ponuja možnost darovanja matičnih celic za osebo, ki potrebuje transplantacijo. Pomembno je, da so vsi vzorci obravnavani enako in so obdelani z najboljšimi postopki in tehnologijo, ki je trenutno na voljo. Tako se lahko starši sami odločijo za način, ki jim ustreza.

Znanstveniki, ki so privrženci javne banke in so podprli tudi vrednost zasebnega bančništva, so vodilni strokovnjaki na področju transplantacij matičnih celic v svetovnem merilu. V zadnjih 20 letih, so izvedli na tisoče transplantacij s popkovnično krvjo in so avtorji številnih publikacij s tega področja (več na http://www.corduse.com).

Prof. dr. Hal Broxmeyer
 Profesor Hal Broxmeyer je ustanovitelj javne banke matičnih celic CORD:USE (Florida, ZDA) in nekdanji predsednik ameriškega združenja hematologov, ki velja za največje svetovno združenje za zdravljenje krvnih bolezni ("American Society of Hematology", več na http://www.hematology.org/About-ASH/). V mednarodnem merilu je poznan kot osnovalec  področja transplantacij matičnih celic iz popkovnične krvi. Vključen je bil v načrtovanje in koordinacijo prve uspešno izvedene tovrstne transplantacije leta 1988.

Prof. dr. John Wagner
Profesor John Wagner je znanstveni direktor inštituta za matične celice Univerze v Minnesoti ("Stem Cell Institute of the University of Minnesota", Minnesota, ZDA; več na http://www.stemcell.umn.edu/), ki je zelo aktivna na področju transplantacij popkovnične krvi in vodilna v svetovnem merilu na področju transplantacij matičnih celic pri odraslih. S svojo ekipo je profesor Wagner odkril, da je uporaba dveh različnih skladnih enot popkovnične krvi varna za zdravljenje večjih bolnikov, kjer ena sama enota krvi ne zadošča.

Prof. dr. Joanna Kurtzberg
Profesor Joanna Kurtzberg je direktorica programa za transplantacije krvi in kostnega mozga na pediatričnem oddelku Univerze Duke ("Duke University's Pediatric Blood and Marrow Transplant Program", Severna Karolina, ZDA; več na http://pediatrics.duke.edu/divisions/blood-and-marrow-transplantation-0). V okviru tega programa so izvedli že preko 1.400 uspešnih transplantacij matičnih celic.

Prof. dr. Elianne Gluckman
Profesor Elianne Gluckman je predsednica evropske šole za hematologijo ("European School of Hematology", več na http://www.esh.org/about-esh/), neprofitne organizacije, ki s potovanjem po svetu širi izkušnje in strokovno znanje iz hematologije. Leta 1988 je opravila pionirsko delo z izvedbo prve uspešne transplantacije matičnih celic v Parizu.

Cryo-Save, ki je z več kot 225.000 shranjenimi vzorci največja banka matičnih celic v Evropi in najhitreje rastoča banka na svetu, je nad izraženo podporo zasebnemu bačništvu zelo navdušena.  ˝Pričakujemo, da bo vrednost zasebnega shranjevanja matičnih celic narasla tudi v Evropi in da bodo izginili včasih nerazumljivi vzroki, ki odvrnejo ljudi od shranjevanja v številnih državah˝, je povedal izvršni direktor Cryo-Save-a Arnould van Tulder in dodal, da v ˝kombiniranem hranjenju vidi prihodnost˝.

Zasebno ali javno?

Tudi starši v Sloveniji imajo ob rojstvu otroka priložnost, da shranijo njegove matične celice v zasebno banko ali jih podarijo v javno banko. V zasebni banki je  vzorec otroku na voljo v prihodnosti in predstavlja popolno ujemanje za lastno zdravljenje. V 25% je vzorec tudi popolnoma skladen s sorojenci. Kadar se starši odločijo, da darujejo celice v javno banko, so le-te dostopne vsakomur in se lahko uporabijo za zdravljenje nekoga drugega, ki je z vzorcem dovolj skladen. Pri tem nimajo zagotovila, da bodo matične celice dostopne za njihovega otroka, kar je značilno le za privatno hrambo.

Poleg zasebnega shranjevanja, je v razvoju tudi javno bančništvo. V  podporo možnosti shranjevanja matičnih celic ob rojstvu so na otvoritvi javne banke v medicinskem centru v Arizoni, ZDA januarja 2013 ("Scottsdale Healthcare Shea Medical Center") sodelovali prof. dr. Hal Broxmeyer , Mathew Farrow, kot prvi prejemnik uspešne transplantacije popkovnične krvi leta 1988, in legendarni košarkar lige NBA Julius "Dr.J" Erving, goreč podpornik shranjevanja in znanosti matičnih celic iz popkovnične krvi.

torek, 19. februar 2013

NOV POSTOPEK ZAMRZNITVE VZORCA MATIČNIH CELIC IZ POPKOVNIČNE KRVI POVEČUJE BOLNIKOM DOSTOP DO ZDRAVLJENJA

Za uspešno transplantacijo popkovnične krvi je potrebno veliko število matičnih celic. Ob shranitvi matičnih celic iz popkovnične krvi včasih število celic ne zadošča zahtevam in standardov za zdravljenje. Raziskovalci iz Etablissement Français du Sang, Aquitaine-Limousin v Franciji so pred kratkim razvili metodo pomnoževanja matičnih celic iz popkovnične krvi do zahtevanega števila potrebnega za transplantacijo. V tej študiji so dr. Ivanović, njegovi sodelavci (Etablissement Français du Sang Aquitaine-Limousin) ter ekipa raziskovalcev skupine Cryo-Save dokazali, da se lahko matične celice goji, zamrzne in odmrzne, brez negativnega vpliva na kvaliteto matičnih celic, kar je pomemben korak k uspešnim transplantacijam matičnih celic pacientov, za katere ni na voljo dovolj matičnih celic. 

Matične celice iz popkovnične krvi za celične transplantacije
Popkovnična kri je bogata z matičnimi celicami. Dragocene so, ker imajo sposobnost razviti se v različne tipe celic vključno v kri, živčevje in celice kože. Njihov potencial se že meri in se trenutno uporabljajo za zdravljenje mnogo bolezni, tudi nekaterih vrst levkemij. 

Terapije z matičnimi celicami zahtevajo zadostno število matičnih celic
V nekaterih primerih je število matičnih celic pridobljenih iz popkovnične krvi premajhno za transplantacijo. Kot možna rešitev tega problema se pojavljata dve alternativi: uporaba dveh enot popkovnične krvi ter kombinacija popkovnične krvi in kostnega mozga. Izolacija matičnih celic iz kostnega mozga pa je, kot vemo, zelo boleč proces za pacienta, prav tako je iskanje primernega darovalca zelo zahtevno. 

Pomnoževanje, zamrznitev in odmrznitev kvalitetnih matičnih celic
Raziskovalci na Etablissement Français du Sang, Aquitaine-Limousin v Franciji sedaj lahko pomnožijo izolirane matične celice do zahtevanega števila. To pomeni, da je nujno potreben optimalen postopek zamrznitve/odmrznitve za pomnožene matične celice, ki so namenjene za zdravljenje.

Znanstveniki skupine Cryo-Save so sodelovali v študiji namenjeni ugotavljanju, pod katerimi specifičnimi pogoji naj bodo pomnožene hematopoetske matične celice zamrznjene in nato uspešno odmrznjene ter kasneje uporabljene za transplantacijo z jamstvom kakovosti in velike možnosti za prijetje presadka. Novo razvita tehnika krioprezervacije omogoča boljšo funkcionalnost pomnoženih matičnih celic v primerjavi z uporabo standardnih krioprotektantov. Proces pomnoževanja, zamrznitve in odmrznitve tako omogoča zadostno število matičnih celic iz popkovnične krvi za transplantacijo in s tem omogoča vsem pacientom, ki imajo shranjene matične celice, dostop do zdravljenja. Ta metoda prav tako znižuje stroške zdravljenja v primerjavi z uporabo dveh enot popkovnične krvi za transplantacijo.

Trenutno potekajo klinična testiranja tega postopka, ki predstavljajo naslednji velik korak na poti k oblikovanju standardnega načina pomnoževanja popkovnične krvi.

Raziskovalna skupina Cryo-Save ostaja zavezana k iskanju optimalnih pogojev za uporabo matičnih celic iz popkovnične krvi in terapij z matičnimi celicami za zdravljenje.

Vir: Cryo-Save

ponedeljek, 11. februar 2013

MATIČNE CELICE IZ POPKOVNIČNE KRVI ZA ZDRAVLJENJE CEREBRALNE PARALIZE

Družina Haxtel
Dallas Hextell je bil za svoja starša Cynthio in Deraka pravi čudež, saj sta se kar tri leta trudila, da bi zanosila. Danes pa Dallas predstavlja tudi medicinski čudež preostalemu svetu.

Dve leti staremu dečku, rojenemu v Sacramentu v Kaliforniji, je bila diagnosticirana cerebralna paraliza. Po zdravljenju z lastnimi matičnimi celicami iz popkovnične krvi pa se je stanje malega Dallasa izboljšalo.

Derak Hextell zdaj verjame, da bo njegov sin ozdravljen bolezni. »Dallasov zdravnik verjame, da do sedmega leta starosti pri dečku cerebralna paraliza ne bo več opazna,« pove Hextell. »Tudi mi menimo, da je na dobri poti.«

Dallasova mati pravi, da izboljšanje Dallasovega stanja le pet dni po vnosu matičnih celic iz njegove popkovnične krvi ni naključje. »Spremenil se je v vseh možnih pogledih. Le pet dni po zdravljenju me je poklical »mama«, znal pa je tudi pomahati,« pove Cynthia. »Zdi se nam, da se zdaj resnično lahko poveže z nami. Pred zdravljenjem sem imela občutek, da ni zares tukaj, kar se je kazalo tudi v njegovih očeh, ki so se zdele steklene. Danes pa mu nič več ne uide.«

Težak začetek

Radost ob rojstvu malega Dallasa leta 2006 je kmalu uničilo dejstvo, da se ni zmožen dojiti pri svoji materi. Neprestano je jokal in zelo redko odprl oči. Pri petih mesecih je imel Dallas težave z ravnotežjem, zato je njegova glava pogosto padala na stran.
Dallasu so pri osmih mesecih diagnosticirali cerebralno paralizo, okvaro v možganih, ki onemogoča popoln nadzor nad gibanjem.

Številne študije so pokazale, da se okvara motorično-gibalnega centra v možganih zgodi med nosečnostjo, manjši odstotek otrok pa jo dobi med porodom oziroma po rojstvu, nekje do tretjega leta starosti.

Za cerebralno paralizo ni zdravila, zdravljenja, s katerimi se stanje omili, pa so za bolnika stroškovno precej neugodna.

Pri 18 mesecih je imel Dallas zelo omejene motorične sposobnosti. Ni se plazil, ni sedel, stal ali ploskal, komuniciral pa je zgolj s kričanjem, ki je bilo posledica bolečin in frustracij.

Odločitev, ki je spremenila življenja

Med nosečnostjo je Cynthia Hextell prebirala novice, povezane z zdravjem otroka in tako naletela na banko za shranjevanje popkovnične krvi. Medtem ko se je Deraku zdela cena za shranitev pretirana, pa je bila Cynthia odločena, da je odločitev za shranitev matičnih celic pravilna.

»Moja nosečnost je bila povsem normalna, je pa res trajalo kar tri leta, da sem zanosila,« pove Cynthia. »Obstaja velika verjetnost, da bo to najin edini otrok in s tem tudi edina možnost za shranitev matičnih celic iz popkovnične krvi. Poleg tega so v moževi družini prisotne srčne bolezni. Sama sem bila posvojena, zato sem imela v mislih tudi to, da sva z možem edina, ki bi lahko v primeru bolezni pomagala sinu. Vse to so bile stvari, ki sva jih upoštevala pri odločitvi za shranitev. Nisem pa nikoli pomislila na to, da mu bodo prišle prav že kmalu po rojstvu. Zadeve sem urejala le dva tedna pred porodom, saj sva oklevala predvsem zaradi stroškov shranjevanja.«

Ko je bila Dallasu postavljena diagnoza, so Hextelljevi odpotovali na Duke University, kjer je potekala klinična študija, pri kateri so zdravniki s pomočjo popkovnične krvi zdravili manjše število otrok, obolelih za cerebralno paralizo in drugimi možganskimi poškodbami. Cynthia Hextell je poklicala nekatere starše, katerih otrok je bil vključen v klinično študijo in vsi so potrdili izboljšanje stanja po presaditvi matičnih celic, ki se je kazalo predvsem v govoru in boljših motoričnih sposobnostih.

Hextelljeva sta se tako odločila za zdravljenje, pri katerem so lanskega julija Dallasu vbrizgali njegove lastne matične celice. Ta postopek je trajal manj kot uro.

Že po petih dneh je Dallas postal popolnoma drug otrok, saj se je smejal, ploskal, mahal in reagiral na dražljaje. »Menimo, da je bila presaditev ključna za to spremembo, saj so se rezultati pokazali le pet dni po posegu,« je povedal Derak. »Ne vidim druge razlage. Pred tem se je namreč njegovo stanje slabšalo.«

»Preden smo se odpravili na Duke smo ga poskušali naučiti hoje s hojco,« pove Cynthia. »Zdaj pa hodi popolnoma sam.«

Shranitev matičnih celic

Kljub temu da Dallasov primer ni bil del kontrolirane študije primera, pa dr. Nancy Synderman, odgovorna urednica medicinskih novic na NBC News pravi, da jo je potrebno upoštevati pri nadaljnjih raziskavah zdravljenja z matičnimi celicami. »Menim, da je za počasen napredek medicine na določenih področjih krivo neupoštevanje takšnih anekdot,« pove dr. Syndermanova. »Ne gre za kontrolirano študijo primera, prav tako ne za naključno klinično študijo, temveč za otroka s cerebralno paralizo, ki je prejel transfuzijo matičnih celic iz popkovnične krvi. Ta ni zgolj ustavila napredovanja bolezni, temveč celo izboljšala njegovo stanje. Ravno zato je potrebno primer obravnavati resno, saj nas opomni na pomen popkovnične krvi – tiste zadeve, ki je po porodu skupaj s placento zavržena.«

Syndermanovi pa o pomenu popkovnične krvi ni bilo potrebno prepričati ene osebe. Cynthia Hextell pravi, da so zanjo matične celice čisto zlato.


Vir: today.com