torek, 3. december 2013

CEREBRALNA PARALIZA: SPODBUDNA RAZISKAVA

Regerenativne terapije z matičnimi celicami iz popkovnične krvi lahko predstavljaljo dobro terapevtsko možnost za obnovo živčnega tkiva in zdravljenje možganskih poškodb.

Vsako leto na tisoče otrok utrpi možganske poškodbe, katerih posledice jih spremljajo skozi celotno življenje. Nedavno objavljena klinična študija je pokazala izjemne rezultate zdravljenja z lastno popkovnično krvjo.

Klinična študija
Deček, katerega popkovnično kri so starši shranili ob rojstvu, se je sicer normalno razvijal, a pri dveh letih in pol je utrpel ishemično poškodbo možganov, ki se je odrazila v njegovem konstantnem vegetativnem stanju.

Devet tednov po poškodbi je intravenozno prejel svojo popkovnično kri. Dnevno so izvajali aktivno rehabilitacijo (fizioterapija in ergoterapija), njegov napredek pa so ugotavljali po 2, 5 , 12 , 24, 30 in 40 mesecih . Pri pregledu dva meseca po presaditvi so zdravniki opazili izboljšanje dečkove motorike, spastična pareza se je v veliki meri zmanjšala, vrnil se mu je tudi vid. Med igro se je nasmehnil in izgovoril nekaj preprostih besed. Na pregledu 40 mesecev po presaditvi pa je že lahko sam jedel, hodil s pomočjo hojice, se plazil in se usedel, kjer je bilo to mogoče Bistveno se mu je izboljšala tudi sposobnost govora (stavki z do štirimi besedami, 200 besed).
To izjemno funkcionalno nevroregeneracijo je težko pripisati zgolj z intenzivni aktivni rehabilitaciji in kaže, da je avtologna transplantacija popkovnične krvi možno dodatno in primerno zdravljenje otroške cerebralne paralize po možganskih poškodbah. 

O cerebralni paralizi
Uporabo matičnih celic za zdravljenje cerebralne paralize raziskujejo v številnih kliničnih študijah po svetu. Prvi poročani rezultati so spodbudni in raziskovalci menijo, da lahko matične celice predstavljajo pomembno terapevtsko možnost obnavljanja živčnega tkiva in zdravljenja poškodb možganov.

Cerebralna paraliza je nevrološka motnja, ki prizadane enega od 500 otrok. Gre za nepravilnosti v razvoju možganov na področjih, ki kontrolirajo gibanje; z leti ne napreduje in ni nalezljiva. Izraz označuje široko skupino nepopravljivih okvar možganov, ki navadno nastanejo kot posledica delovanja škodljivih dejavnikov med nosečnostjo, med porodom ali v času do 3 leta starosti otroka. Okvara nastane še preden se možgani funkcionalno usposobijo in dokončno razvijejo. Med 70 – 80 % primerov izvira iz časa nosečnosti (prenatalni vzroki), 10 % ob rojstvu (perinatalni vzroki) in 10 % po rojstvu (postnatalni vzroki). Za možgansko paralizo so v osnovi značilne motnje v gibanju in drži telesa, osnovnim simptomom in znakom pa se lahko pridružujejo tudi motnje govora, senzibilitete, učne težave ali zaostajanje v duševnem razvoju.

Za cerebralno paralizo ni standardne terapije, ki bi bila primerna za vse otroke, saj je vsak pacient unikaten. Otroci lahko napredujejo in se fizično razvijajo, ampak vsak v svojem unikatnem ritmu. Zaradi tega je zelo težko razlikovati med naravnim napredkom otroka s cerebralno paralizo in verjetnimi učinki zdravljenja.

Današnje zdravljenje je omejeno na rehabilitacijo in preprečevanje zapletov, kar sta pogosto zelo težavni nalogi. Pred kratkim pa so za zdravljenje uporabili otrokove lastne matične celice iz popkovnične krvi, ker verjamejo, da imunomodulatorni, protivnetni in regenativni mehanizmi mezenhimskih matičnih celic, ki se nahajajo v popkovnični krvi, lahko povzročajo izboljšanje stanja bolnikov.

Prve pozitivne ugotovitve so še dodatno okrepile potrebo po kliničnih študijah, ki bodo ocenile varnost in terapevtsko učinkovitost zdravljenja.

Klinične študije
Trenutno po svetu potekajo številne klinične študije o uporabi matičnih celic iz popkovnične krvi za zdravljenje cerebralne paralize.

Na univerzi Duke (ZDA) izvajajo študijo, ki so jo poimenovali   »Študija avtologne infuzije popkovnične krvi pri otrocih s pridobljenimi nevrološkimi motnjami«, v katero je vključenih 184 otrok. Velika večina bolnikov (140) ima cerebralno paralizo, ostali trpijo zaradi prirojenega hidrocefalusa in za drugimi možganskimi poškodbami. Bolnike so spremljali do 12 mesecev po infuziji. Začetne ugotovitve kažejo, da je metoda varna, saj  doslej ni bilo nobenih neželenih dogodkov. Čeprav ugotovitve študije še niso na voljo, so nekatere družine že poročale o pozitivnih učinkih zdravljenja.

Druga raziskava poimenovana »Varnost in uspešnost infuzije matičnih celic iz popkovnične krvi za zdravljenje cerebralne paralize pri otrocih« je v teku na Georgia Medical College v ZDA.. Raziskave na  tem področju pa izvajajo še v Nemčiji , Tajvanu, Koreji in na Japonskem.

Viri:
  1. How common are the "common" neurologic disorders? D. Hirtz, MD, D. J. Thurman, MD, MPH, K. Gwinn-Hardy, MD, M. Mohamed, MPH, A. R. Chaudhuri, PhD and R. Zalutsky, PhD. Neurology 2007;68:326-337
  2. http://www.emedicinehealth.com/cerebral_palsy/page2_em.htm
  3. www.clinicaltrials.gov: NCT 01072370

torek, 29. oktober 2013

NEO-POSVETOVALNICA z dr. Pušenjakom

Dragi bodoči starši!

V devetih mesecih, ko se pripravljate na prihod novega družinskega člana in na prevzem nove vloge v življenju, se soočate z nešteto vprašanji. Ena izmed pomembnih odločitev, pred katero ste postavljeni, je glede možnosti shranjevanja matičnih celic vašega otroka.

Kaj so matične celice? Kakšna je njihova vrednost in kakšne koristi prinašajo? Kako poteka odvzem popkovnične krvi in tkiva popkovnice ob rojstvu otroka? Kje v Sloveniji lahko matične celice shranimo?

O vseh dilemah se boste lahko pogovorili z mag. Stankom Pušenjakom, dr. med., specialistom ginekologom in porodničarjem, na NEO-POSVETOVALNICI, ki bo potekala v četrtek, 7. novembra 2013 ob 17. uri v prostorih družbe Neocelica, v Ljubljani.

Prijave sprejemamo na brezplačni telefonski številki 080 88 48, na elektronskem naslovu info@neocelica.si ali preko Facebook-a.

Dobrodošli!

 Mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar z Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je ugleden strokovnjak za perinatalno medicino. Spremljal je na stotine nosečnosti in pomagal na svet mnogo dojenčkom. Dobro pozna bodoče matere in očete, njihov pogum in njihove skrbi. Že vrsto let aktivno sodeluje s spletno stranjo Med.over.net, kjer je moderator foruma ABC ginekologije in porodništva.

torek, 8. oktober 2013

SHRANILI ŽE 250.000 VZORCEV MATIČNIH CELIC

Skupina Cryo-Save, največja evropska banka za shranjevanje matičnih celic in partner družbe Neocelica, je pred kratkim dosegla pomemben mejnik v svojem delovanju. Od njene ustanovitve leta 2000 so namreč zabeležili shranitev že kar 250.000-ega vzorca matičnih celic, pridobljenega iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice. Ta dosežek odraža uspešno delo in že kar 13 let predanosti skupine Cryo-Save na področju ozaveščanja bodočih staršev in strokovne javnosti o pomembnosti shranjevanja matičnih celic novorojenčkov. Skupina s svojim delom pomembno prispeva k boju z življenjsko nevarnimi boleznimi, ki jih je moč zdraviti z matičnimi celicami in jih je po najnovejših podatkih že več kot 70.

Največji, najsodobnejši center in laboratorij za procesiranje in shranjevanje matičnih celic se nahaja v belgijskem Nielu ter velja za najmodernejšega na področju shranjevanja matičnih celic. Laboratorij je svoja vrata odprl leta 2009 in ima s svojo najnaprednejšo tehnologijo in zmogljivostjo prostora za milijon shranjenih vzorcev. Zaradi vrhunske tehnologije omogoča še boljše pogoje za razvoj novih metod shranjevanja matičnih celic in posledično nove možnosti uporabe le-teh za zdravljenje. Starši, ki se odločijo za shranitev matičnih celic svojih otrok so tako deležni najvišjega strokovnega nivoja shranjevanja, in sicer v skladu z najsodobnejšimi strokovnimi trendi.

Evi Mattil, direktorica skupine Cryo-Save je povedala:

"Shranitev matičnih celic iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice so nam zaupali starši 250.000-ih otrok, kar je doprineslo k temu pomembnemu mejniku shranjenih, popolnoma edinstvenih in zelo pomembnih vzorcev. Ponosni smo na naše delo in se po najboljših močeh trudimo, da storimo vse, da bi presegli pričakovanja naših strank in tako še povečali verjetnost uspešne uporabe, v kolikor bi bila ta v prihodnosti potrebna."

25. obletnica prvega transplantacije matičnih celic

Mejnik se pomembno dopolnjuje tudi z oktobrsko obeležitvijo 25. obletnice prve uspešne presaditve matičnih celic iz popkovnične krvi, ki ga je opravila dr. Eliane Gluckman. Pionirka na področju transplantacij matičnih celic, Gluckmanova, je v Parizu leta 1988 skupaj s sodelavci zdravila 5 – letnega dečka Matthewa Farrowa, diagnosticiranega z redko genetsko motnjo – Fanconijevo anemijo. Matthew, ljubeč mož in oče je danes star 30 let in se zahvaljujoč ekipi pionirjev, ki so mu s popkovnično krvjo sestrice rešili življenje, počuti odlično. Elaine Gluckman je v 30 letih opravila že več kot 1900 transplantacij matičnih celic iz kostnega mozga in popkovnične krvi.

Matične celice se nahajajo v najrazličnejših tkivih telesa (v kostnem mozgu, periferni krvi, popkovnični krvi ter tkivu popkovnice …). Najvitalnejše in najmlajše matične celice pa so prisotne prav v popkovnični krvi in imajo v primerjavi z matičnimi celicami odraslih večjo sposobnost proizvodnje različnih specializiranih celic za obnovo človeških tkiv. Ob porodu lahko te celice pridobimo z nebolečim odvzemom in jih s posebnim postopkom zamrzovanja shranimo za morebitno uporabo v prihodnosti Shranjeni vzorci tako predstavljajo odličen vir matičnih celic, ki nudi ogromen potencial za uporabo pri zdravljenju do sedaj neozdravljivih bolezni.

Zahvaljujoč doseženemu pomembnemu mejniku v delovanju, bo skupina Cryo-Save skupaj z družbo Neocelica, še dodatno krepila svojo družbeno odgovornost s programom brezplačnega shranjevanja matičnih celic, ki je namenjen družinam, ki želijo matične celice svojega novorojenčka shraniti za pomoč družinskemu članu z življenjsko nevarno boleznijo, ki jo je mogoče zdraviti z matičnimi celicami. Več informacij in obrazec za prijavo v brezplačni program shranjevanja matičnih celic lahko najdete na http://www.neocelica.si/brezplacno-shranjevanje.

sreda, 11. september 2013

IVA KRAJNC, igralka: "Rada bi, da gre vedno korak dlje"

Iva Krajnc, simpatična in karizmatična igralka z nalezljivim nasmehom, ki je širšo javnost očarala v filmu Varuh meje in nanizanki Čokoladne sanje, je s partnerjem Aljošo Bagolo pred dvema tednoma povila svojo prvorojenko Sofio. Z mlado mamico smo pokramljali o nosečnosti, vseh pripadajočih občutkih pred in po rojstvu hčerkice ter otroških darilih.

Iva, pozdravljeni. Ujeli smo vas dva tedna po porodu vaše prvorojenke Sofie. Kako se počutite v novi vlogi mamice, so noči dovolj dolge?
Počutim se izvrstno, hvala! Otrok ti odpre čisto nov svet in čudovito ga je spoznavati tudi v vznemirljivih nočnih uricah. (smeh) O resnejših podočnjakih ni duha ne sluha, tako, da držimo pesti, da tako tudi ostane. (smeh)

Kako sta se v zadnjih dneh pred porodom pripravljala na to pomembno starševsko vlogo? Sta si privoščila še zadnji oddih v dvoje in mirno čakala na veseli dogodek, ali mrzlično sestavljala in pripravljala še zadnje kose pohištva ter pripomočke, ki sta jih potrebovala ob prihodu novorojenčka?
Ko se mamice začnemo "gnezditi" seveda noben moški urnik ne uide sestavljanju pohištva in nakupovanju gore pleničk. (smeh) A ker sva to uredila pravočasno, sva si zatočišče pred vročino za nekaj dni poiskala v Bohinju in v Triglavskem narodnem parku.

Če se vrnemo nazaj, kakšna je bila vaša prva reakcija, ko ste izvedeli, da ste noseči in kako se je na veselo novico odzval vaš partner Aljoša? Na uho nam je prišla informacija, da ste ga z novico seznanili zjutraj, takoj ko je odprl oči. Pravzaprav za dobro jutro.
Res je, bilo je za dobro jutro! Zgodaj zjutraj sem opravila tri teste nosečnosti (ženske smo očitno rade trdno prepričane, hehe) in, ker je bila ravno nedelja, pustila Aljošo spati do devetih. Vmes sem ležala v postelji, ter s stisnjenimi pestmi in blaženim nasmehom razmišljala in razmišljala. Takoj, ko je odprl oči, sem mu povedala. Zbudil se je hitreje, kot če bi dobil adrenalinsko injekcijo in seveda z večjim nasmehom kot kadarkoli prej. (smeh)

Kako ste prenašali nosečnost, je bilo težje prvo trimesečje ali zadnji tedni? Rekordne temperature v visoki nosečnosti najverjetneje niso bile ravno nekaj, česar ste se razveselili v tej avgustovski vročini, kajne?
Moram priznati, da posebnih težav nisem imela ne v prvem, ne v zadnjem trimesečju. Malo so naju "zarfknili" le tabloidi, ki so nekako izvohali, da sem bila zaradi nosečnosti na pregledu pri ginekologu. Ker je bilo to šele v osmem tednu, sva morala najprej vse govorice nekako utišati in izmuzljivo odgovarjati tako svojim staršem kot prijateljem. Drugim so stvari postajale vse bolj sumljive, ko sem morala odpovedati vlogo v filmu v Nemčiji in se bolj paziti pri intenzivnih predstavah, kot je muzikel Čarovnice iz Eastwicka v gledališču. A ko je bilo po treh mesecih vse ok, mi je res odleglo, saj sva lahko vsem v miru povedala, da res pričakujeva dojenčka. Najini starši so tako dobili dvojno presenečenje. Najprej z naslovnic, kar so vmes že malo pozabili, nato pa še v živo, pri čemer so bili docela osupli. (smeh) Tako, da je bilo to celo bolj "vroče" obdobje od avgustovske vročine.

Navkljub temu, da so bodoči očki očarani nad spreminjajočim se telesom nosečnice pa se mnogokrat zgodi, da radi tudi potarnajo o tečnobi in hormonskih neravnovesjih svoje boljše polovice. Bi rekli, da so vas v nosečnosti določene zadeve hitreje spravile ob živce ali niste opazili razlike? Je razliko opazil Aljoša? :)
Aljoša se je celo šalil, da se bo, če bom ves čas tako pomirjena kot v nosečnosti, trudil, da bom čim večkrat noseča. (smeh) Zdi se mi, da sem bila res bolj pomirjena, saj je pričakovanje otroka čudovito stanje in je prvi korak k popolni predanosti novemu bitju. Igralci pa imamo do svojih teles posbeben odnos, saj jih obravnavamo kot instrument, kot medij. Zato mi spreminjanje telesa v nosečnosti ni bila posebna ovira, ampak zgolj del nove vloge, nove izkušnje.

Ste v času nosečnosti vzljubili kakšno novo jed oziroma kombinacijo okusov? So predstavljale kumarice in dovoljšnja zaloga sladkarij pretežni del vajinega hladilnika?
Te pregovorne kumarice niso bile prioriteta. Pohan piščanec pa. (smeh)

Če bi lahko v Sofiino zibko oz posteljico položili pet vrednot, po katerih bi se kasneje ravnala, katere bi izbrali?
Spoštovanje, resnicoljubnost, zvestoba, ljubezen, radovednost, pokončnost. Vse našteto niso vrednote, so pa pojmi, ki vodijo do iskrenega življenja in veliko možnosti za udejanjenje svojih talentov. Poleg tega pa jih ni samo pet, ampak je ena več, saj bi rada, da gre vedno korak dlje. (smeh)

Brez daril ob rojstvu otroka seveda ne gre – igrače, knjige, oblačila, plenice - Sofija ima najverjetneje že zdaj verjetno dovolj igrač in pripomočkov za najmanj leto dni svojega življenja. Sta se tudi sama odločila za kakšno darilce, ki je bilo samo vajino in vama je še posebej pri srcu? 
Daril je res veliko in omare so že do vrha napolnjene tudi zaradi najinih prijateljev, ki imajo otroke in so si želeli narediti malo prostora v svojih omarah. (smeh) Zato so nama podarili ogromno oblek in igrač, ki jih ti mali štruklji prerastejo iz meseca v mesec. Zato je to kroženje, ta ekosistem oblekic in igrač zagotovo dobrodošel zato, da se omare malo predihajo, denarnice pa tudi. (smeh) Kar se pa "posebnih" daril tiče, sva se pa odločila, da shraniva matične celice v sodelovanju z našim podjetjem Neocelica. Ne gre pa niti toliko za darilo, kot za pomirjujočo in odgovorno izbiro, saj te kot starša brezpogojno skrbi za zdravje, dobrobit in prihodnost tvojega otroka, ki mu želiš omogočati le najboljše.

Zakaj sta se odločila za odvzem matičnih celic iz popkovnične krvi?
Zato ker nikoli ne veš, kaj vse se lahko zgodi, čeprav svojemu otroku želiš zgolj najboljše v življenju. Uspešni primeri zdravljenja več kot 70 bolezni s pomočjo matičnih celic so zgovorno dejstvo, da je to lahko neprecenljiva investicija v otrokovo zdravje.

Katera je bila prva pesem, ki sta jo zapela Sofii? Je bil morda duet z Aljošo?:) 
Aljoša ji je zapel Get lucky od Daft Punk, medtem, ko je pa čakal na konec posega (ker sem imela carski rez, ni mogel prisostvovati) je pa, da se pomiri, na iPhone-u skomponiral prvo uspavanko. Moram priznati, da kar deluje. Tudi name. (smeh) Sicer je pa Sofii, sodeč po zvedavosti njenih oči in špičenju ušesk, trenutno najbolj všeč Justin Timberlake in njegov komad Mirrors. (smeh)

Igralka in kreativni direktor. Vaši dnevi zagotovo izgledajo nadvse zabavno in zanimivo. Opišite nam vaš tipičen dan, odkar ste v vašem domu trije. Kdo se večkrat loti previjanja? 
Previjanje je kot postanek v boksih na dirkah Formule 1. Tudi zvoki, ki pridejo iz trebuščka so mestoma podobni dirkaškim. (smeh) A sedaj sva že dobro zverzirana na menjavo pleničk, oljenje tazadnje in ujemajoče se spenjanje gumbkov na pajacih. Sicer pa imamo kar dober ritem tudi čez dan. Vse je seveda podrejeno Sofijni lakoti in njenemu spalnemu režimu. Po spanju se hranimo. Po hranjenju je na vrsti Aljoša, ki skrbi za podiranje kupčkov, mrmranje uspavank in zazizb v spanec, ter za jutranji MTV ples za pospeševanje njene prebave. (smeh) Ta popolna predanost otroku je res nekaj izpolnjujočega in čeprav je včasih, še posebej za mamice, vse precej naporno, vseeno ni lepšega občutka na svetu.

ponedeljek, 26. avgust 2013

KATE IN WILLIAM SHRANILA MATIČNE CELICE PRINCA GEORGEA

Britanski princ William in njegova žena Kate, kambriška vojvodinja želita storiti vse, kar je v njuni moči, da ohranita zdravje svojega prvorojenca. Dečka sta tako že v porodnišnici obdarila z darilom, ki je neprecenljivo – s shranitvijo njegovih matičnih celic.

William in Kate sta 22. julija letos prvič postala starša. Prvorojenca sta poimenovala George, ki se sicer še ne zaveda svoje slave, je pa že sedaj ljubljenček svetovne javnosti in medijev. William in Kate sta se, tako kot ostali bodoči starši v devetih mesecih nosečnosti, ko sta se pripravljala na prihod novega družinskega člana, soočala z nešteto vprašanji in odločitvami. Ena izmed slednjih je vsekakor bila tudi odločitev o shranitvi matičnih celic iz popkovnične krvi ob rojstvu novorojenčka. Da bi svojemu sinku zagotovila zdravje tudi v prihodnje, se je priljubljen kraljevi par odločil, da shrani Georgeovo popkovnično kri, ki je bogata z matičnimi celicami in ima lahko pomembno vlogo pri zdravljenju mnogih bolezni. Prinčeva dediščina v obliki matičnih celic je bila po poročanju »Freizeit Revue« poslana v Združene države Amerike, kjer bo v upanju, da je princ George nikoli ne bi potreboval, ostala v globoko zamrznjenem stanju.

Britanski kraljevi par pa ni edini kraljevi par, ki se je ob rojstvu svojega otroka odločil za shranitev matičnih celic iz popkovnične krvi. Leta 2005 je danski dvor, predvsem pa princeso Mary in prestolonaslednika Frederika, razveselilo rojstvo princa Christiana, katerega matične celice so bile shranjene, v kolikor bi jih princ v prihodnje potreboval za zdravljenje življenjsko ogrožajočih bolezni. Španska princesa Letizia in njen mož, prestolonaslednik Felipe, sta leto kasneje prav tako shranila matične celice svoje prvorojenke, princese Leonor, in sicer v zasebni banki Cord Blood Registry, prav tako v Združenih državah Amerike.

Kdo pa so znani Slovenci, ki so shranili matične celice svojih otrok


V Sloveniji se je o shranjevanju matičnih celic iz popkovnične krvi začelo intenzivneje govoriti leta 2007, ko smo dobili prvega slovenskega ponudnika za zasebno shranjevanje matičnih celic, družbo Neocelico. Sabina Kogovšek Zrnec in Jurij Zrnec, Natalija Verboten in Dejan Bojić, Viktorija Bencik in Bojan Emeršič, Helena Kodrič Mori in Smiljan Mori, Maja in Rašo Nesterović ter pred dvema tednoma tudi Iva Krajnc ter Aljoša Bagola, je le nekaj imen znanih slovenskih parov, ki so se odločili za shranitev popkovnične krvi svojih otrok, s čimer želijo tudi v prihodnje zagotoviti in zaščititi njihovo zdravje.

Viri:

ponedeljek, 29. julij 2013

POPKOVNIČNA KRI NOVOROJENČKA BRATCU OZDRAVILA RAKA

Oče treh dečkov se je pred kratkim zahvalil zdravniku po uspešnem zdravljenju njegovega dveletnega sina, ki je zbolel za akutno mieloično levkemijo, s terapijo z matičnimi celicami iz popkovnične krvi njegovega novorojenega sina.

Oče, ki ga mediji navajajo samo po priimku – Chan, je svojega dveletnika vzel v naročje in ga nagovoril, da se zahvali zdravniku China Medical University Hospital, dr. Wu Kang-hsi.

Chan, taiwanski podjetnik, ki dela na Kitajskem, je povedal, da je svoje podjetje postavil na stranski tir, ko so zdravniki pri njegovem dveletnem sinu postavili diagnozo redko obliko levkemije, ki se slabo odziva na zdravljenje s kemoterapijo.

Po več kot pol leta napornega iskanja primernega darovalca v svetovnih registrih matičnih celic, ki pa ni obrodilo sadov, so zdravniki ugotovili, da je edini primerni darovalec Chanov najstarejši 8-letni sin.

V septembru istega leta je Chanova žena rodila novega člana družine, katerega krvna skupina je prav tako ustrezala bratu, ki je potreboval transplantacijo. Dr. Wu je povedal, da je bila možnost, da se to zgodi le 1 proti 16.

Družina se je odločila, da bodo za zdravljenje sina uporabili novorojenčkovo popkovnično kri, ki so jo ob porodu shranili. Presaditev matičnih celic so opravili v novembru in prejemnik po njej uspešno okreva.

Dr. Wu je še povedal, da je ta vrsta levkemije, ki vpliva na bele krvne celice, bolj pogosta pri odraslih kot pri otrocih, pojavlja pa se pri enem od 100.000 prebivalcev Taiwana.

Po podatkih Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo je število odkritih bolnikov z akutnimi levkemijami v Sloveniji med 60 in 70 letno. Brez zdravljenja se bolezen ponavadi konča s smrtjo. Za bolnike z akutno mieloično levkemijo je trenutna najboljša možnost presaditev kostnega mozga. Potreben je darovalec s primerno vrsto tkiva, ki pa ga je, kot je že opisano v zgornjem primeru, zelo težko najti. Prav zaradi tovrstnih primerov je shranitev matičnih celic iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice ob rojstu otroka zelo pomembna odločitev, o kateri bi morala razmisliti vsaka družina, ki pričakuje novega člana.

Vir:

sreda, 12. junij 2013

MATIČNE CELICE DEČKA USPEŠNO UPORABILI ZA ZDRAVLJENJE CEREBRALNE PARALIZE


Štiri mesece po terapiji z matičnimi celicami, deček, ki je pred tem bil v vegetativnem stanju zaradi hude možganske poškodbe, skoraj normalno funkcionira. Zdravniki so dve in pol-letnega dečka, ki je bil v v vegatativnem stanju, uspešno zdravili po srčnem napadu in hudih možganskih poškodbah z njegovimi lastnimi matičnimi celicami iz popkovnične krvi.

Konec leta 2008 je deček L.B. utrpel srčni napad, posledično pa tudi hude možganske poškodbe in je bil paraliziran v vegetativnem stanju. Dečku so diagnosticirali infantilno cerebralno paralizo, bolezensko stanje, ki ga zdravniki v katoliški bolnišnici v Bochumu v Nemčiji, niso znali zdraviti. Starši dečka se niso želeli predati in so predlagali, da za zdravljenje uporabijo njegove matične celice iz popkovnične krvi, ki so jih ob rojstvu shranili.

Zdravniki so popkovnično kri v dečka vbrizgali devet tednov po srčnem napadu in po tem skrbno spremljali njegov napredek. V dveh mesecih so zdravniki opazili znatno zmanjšanje spastičnosti. Ponovno je lahko videl, sedel, se smejal in govoril preproste besede. Štiri mesece po zdravljenju je že sam jedel, s pomočjo celo hodil in tvoril kratke stavke.

Rezultati so bili popolnoma drugačni, kot so pričakovali strokovnjaki. Po navedbah zdravnikov so možnosti za preživetje otrok po tako hudi poškodbi možganov in več kot 25-minutnem oživljanju, nekaj manj kot šest odstotne. Pravijo, da mesece po tovrstnih možganskih poškodbah, otroci navadno kažejo le majhne znake zavesti.

»Prognoza za malega pacienta je bila zelo slaba, če ne celo brezupna,« so povedali zdravniki v izjavi za javnost. Toda napredek dečka je strokovnjakom dokazal nasprotno in bili so zelo presenečeni.

»Seveda, na podlagi teh rezultatov ne moremo jasno povedati, kaj je vzrok za okrevanje« je povedal soavtor študije dr. Arne Jensen. »Dejansko je zelo težko razložiti te izjemne učinke z zgolj simptomatskim zdravljenjem med aktivno rehabilitacijo.«

Znanstveniki v bolnišnici so raziskovali potencial matičnih celic iz popkovnične krvi na živalih. V predhodnih raziskavah so ugotovili, da matične celice iz popkovnične krvi v velikem številu gravitirajo na poškodovana mesta v možganih v samo 24 urah po aplikaciji.

»Naše ugotovitve, skupaj s tistimi iz raziskave v Koreji, odpravljajo dolgoletne dvome o učinkovitosti tega novega zdravljenja,« je še dodal Jensen.

Jensen se je skliceval na študijo korejskih zdravnikov, opravljeno pred dvema mesecema na vzorcu 100 otrok. Poročali so, da se cerebralno paralizo prav tako lahko zdravi z matičnimi celicami iz popkovnične krvi.

Napredek na področju raziskav z matičnimi celicami prihaja le dva dni potem, ko je bilo objavljeno poročilo o slepemu pacientu, zdravljenem z embrionalnimi matičnimi celicami, ki so mu vid obnovile tako, da je lahko po zdravljenju uspešno opravil preizkus vida za vozniško dovoljenje.

Ugotovitve iz tega postopka bodo objavljene v reviji Case Reports in Transplantation.

Viri:
  • Jensen A, Hamelmann E. First Autologous Cell Therapy of Cerebral Palsy Caused by Hypoxic-Ischemic Brain Damage in a Child after Cardiac Arrest-Individual Treatment with Cord Blood. Case Reports in Transplantation. May 2013. Accessed May 23, 2013. 

sreda, 15. maj 2013

DVELETNI DEKLICI IZ MATIČNIH CELIC USTVARILI SAPNIK


Hannah Warren
Dveletni deklici, ki se je rodila brez sapnika, so zdravniki ustvarili novega in to iz njenih lastnih matičnih celic – s tem je postala najmlajša prejemnica tega eksperimentalnega zdravljenja.
Hannah Warren ni bila zmožna dihati, jesti, piti in pogoltniti vse od svojega rojstva v Južni Koreji leta 2010. Do operacije v Central Illinois Hospital je vse življenje preživela v bolnišnici v Seul-u. Tamkajšnji zdravniki so njenima staršema dejali, da zanjo ni upanja in da verjetno ne bo preživela.

Matične celice so s posebnim postopkom odvzeli iz kostnega mozga v njenem kolku. V manj kot tednu dni so jih namnožili in iz njih ustvarili nov sapnik. Le-tega so 9. aprila vsadili v operaciji, ki je trajala devet ur. »Prvi znaki govorijo v prid novemu sapniku,« so povedali zdravniki male Hannah. Čeprav je še vedno priklopljena na ventilator, verjamejo, da bo deklica sčasoma lahko živela normalno življenje doma.

»Občutek imamo, kot da se je ponovno rodila,« je povedal oče deklice, Darryl Warren. »Zdravniki upajo, da bo lahko počela vse, kar lahko počnejo drugi otroci, vendar je za to potreben čas. To je za nas novo upanje, katerega se oprijemamo,« je še povedal. »To je njena edina ter obenem fantastična in neverjetna možnost.«

Warren in njegova žena Lee Young-Mi sta na tiskovni konferenci komaj zadrževala solze. Hannah se je ni udeležila saj je še vedno okrevala po operaciji. Po operaciji je dobila okužbo, ki pa jo je uspešno prebolela in je zdaj že zdrava dveletna deklica. Warren upa, da jo bodo lahko prvič pripeljali domov čez dober mesec. V avgustu bo Hannah dopolnila 3 leta. »Neverjetno bo, ko bomo končno lahko skupaj, kot družina štirih,« je še povedal oče. Par ima namreč še starejšo hči.

Samo en izmed 50.000 otrok na svetu se rodi z defektom sapnika. Tehnika izdelave delov telesa iz matičnih celic se je kot uspešna izkazala že pri drugih delih telesa, sedaj pa tudi pri sapniku. Na to možnost zdravljenja nepravilnosti ob rojstvu in drugih otroških bolezni zdravniki v prihodnosti resno računajo.

Operacija je združila ekipo strokovnjakov iz celega sveta – Italijanskega kirurga, ki deluje na Švedskem in je prvi opravil tovrsten poseg, pediatričnega kirurga s Children's Hospital of Illinois v Peori-ji, ki je družino Warren spoznal na poslovni poti v Južni Koreji, in seveda deklico Hannah, rojeno novofundlandskemu možu in korejski ženi, ki sta se poročila in preselila v Južno Korejo, da bi učila angleščino. Starša Hannah sta veliko prebirala o uspehih dr. Paola Macchiarinija pri uporabi sapnikov iz matičnih celic, vendar si operacije v njegove centru, inštitutu Karolinska v Stockholmu, nista mogla privoščiti. Na pomoč je priskočil dr. Mark Holterman in se z vsemi vpletenimi dogovoril, da bodo operacijo opravili v bolnišnici v Peoriji. »Bolnišnica je prevzela vse stroške operacije,« je še povedal Holterman.

Marcchiarini je uspešno opravil že 14 operacij sapnika, tako da je uporabil pacientu lastne matične celice. Pri petih je uporabil človeško ogrodje sapnika (tako kot pri Hannah), pri devetih pa je ogrodje sapnikov pridobil od darovalcev. Povedal je, da je do sedaj umrl le en pacient oz. prejemnik novega sapnika, in sicer 30-letni moški iz Abingdoma, ki je imel operacijo novembra leta 2011, s katero so nameravali pozdraviti tudi raka sapnika v zelo pozni fazi. »Iz neznanega razloga je preminil približno štiri mesece po operaciji,« je še povedal dr. Marcchiarini.

Podobne metode so že uporabili za izdelavo mehurjev, sečnic, lansko leto na Švedskem pa tudi vene, ko so deklici novo veno ustvarili iz vene darovalca in njenih lastnih matičnih.celic. »Znanstveniki upajo, da bodo lahko kmalu s to metodo ustvarili organe, kot so na primer ledvice in jetra,« je dodal dr. Anthony Atala, direktor inštituta za regerenativno medicino na Wake Forest University. Povedal je še, da operacija na Hannah dokazuje uporabnost tehnike.

Hannah je imela že od rojstva težave z dihanjem. Zdravniki v Koreji so kmalu ugotovili, da nima sapnika. Požiralnik, ki se običajno nahaja za sapnikom in skrbi za to, da vnesena hranila dosežejo želodec, so ji spremenili tako, da so vanj vstavili cev za dihanje, ki je vodila od ust do pljuč. Korejski zdravniki so dejali, da s cevjo v požiralniku ne bo dolgo živela in da so naredili vse, kar je v njihovi moči. Hannah je presegla njihova pričakovanja in v nasprotju s slabimi napovedmi in drugimi nepravilnostmi, kot so na primer nerazvite glasilke, ki ji onemogočajo govor, živi dokaj normalno življenje. Sedaj, ko ima sapnik in lahko normalno diha, zdravniki pričakujejo, da se bodo razvile glasilke, ki bi morale normalno funkcionirati. Čaka pa jo še veliko dela z logopedom, ki jo bo učil govora.

Holterman je še povedal, da bo Hannah čez približno pet let najverjetneje potrebovala nov sapnik, saj bo starega prerasla. »Hannah diha s pomočjo ventilatorja, vendar pa od ust do pljuč nima več cevi, s katero je živela skoraj od rojstva,« je še dodal Holterman. Ni še zmožna normalno jesti, toda zdravniki so ji dovolili prvič v življenju okusiti hrano. Na njeno srečo je bil njen prvi obrok čokoladna lizika. »Vprašal sem jo, če je dobra,« je povedal oče male Hannah, »in nemudoma je prikimala.«

Vir: Foxnews.com

sreda, 8. maj 2013

ZGODOVINSKI POSKUS ZDRAVLJENJA VIRUSA HIV



Ekipa zdravnikov iz Univerze v Minnesoti bo poskusila opraviti revolucionarno transplantacijo. Ozdraviti želijo 6-letnega dečka z virusom HIV in levkemijo.

Postopek je prvi tovrstni kjer bodo uporabili popkovnično kri, ki se nahaja v popkovnici ob rojstvu otroka. Podobno transplantacijo so leta 2007 že opravili v Nemčiji, kjer so pacientu uspešno presadili kostni mozeg.

»Popkovnična kri ne potrebuje tolikšne skladnosti, kot kostni mozeg,« je povedal dr. John Wagner, en izmed treh zdravnikov, ki bodo opravljali transplantacijo.
Zato je iskanje vzorca popkovnične krvi, ki vsebuje redko genetsko mutacijo odporno na virus HIV in zato kritičnega pomena, lažje.

»Dolgo smo čakali na ta dogodek«, pove Wagner. »Ko bomo prikazali učinkovitost in varnost postopka, ga bomo tudi razširili.«

Po podatkih ameriškega inštututa za zdravje je več kot milijon Američanov v letu 2008 imelo virus HIV. Več kot 20 odstotkov jih sploh ni vedelo, da so okuženi z virusom, ki zaduši delovanje imunskega sistema in povzroča AIDS.

AIDS se je prvič pojavil v ZDA leta 1981 in je trenutno razširjen po celem svetu. Pozdraviti to bolezen je bilo tako rekoč nemogoče, po podatkih članka objavljenega v mesecu marcu v reviji Nature Reviews Immunology. Prva in edina oseba ozdravljena virusa je bil Timothy Ray Brown – t.i. »Berlinski pacient«, ki je prestali transplantacijo kostnega mozga leta 2007.

Ekipa univerze bo pacienta skrbno spremljala še nadaljnih 100 dni, da bodo lahko ugotovila uspešnost transplantacije. Če bo le-ta uspešna, bi lahko bilo tovrstno zdravljenje s popkovnično krvjo mogoče tudi za druge HIV bolnike.

»Upamo, da bomo lahko pri naših pacientih dokazali, da tovrsten postopek deluje, kar bo področje zdravljenja z matičnimi celicami iz popkovničnekrvi potisnilo še naprej,« je še povedal Wagner. Dodal je še, da upa, da bodo s to transplantacijo povečali zanimanje za shranjevanje matičnih celic iz popkovnične krvi, ki je staršem na voljo od 90-ih let prejšnjega stoletja.

Če bo transplantacija uspešna pacientu ne bo potrebno uživati protiretrovirusnih zdravil, ki virus HIV kontrolirajo.Ta zdravila, ki zavirajo imunski sistem, lahko pacienta napravijo še bolj dovzetnega za druge viruse in obolenja je povedala Melissa Pavek, študentka drugega letnike medicine.

»Ves čas se srečavamo z infekcijskimi organizmi za katere poskrbi naš imunski sistem«, pove Pavekova. »Pacienti katerih imunski sistem zavremo z zdravili pa tega niso zmožni in zato boj ogroženi.«

Povedala je tudi, da bi lahko ta transplantacija pripeljala znanost bližje zdravilu za virus HIV.

»Veselim se tega, da je moja univerza na čelu tovrstnih raziskav.«

Vir: mndaily.com

ponedeljek, 29. april 2013

SKUPINA CRYO-SAVE JE S PROGRAMOM BREZPLAČNEGA SHRANJEVANJA V ŠPANIJI OMOGOČILA PRVO PRESADITEV ZA ZDRAVLJENJE BLACKFAN-DIAMONDOVE ANEMIJE


Bolnišnica Hospital del Niño Jesús v Madridu
Brez kakršnih koli stroškov je program skupine Cryo-Save družini omogočil zdravljenje te prirojene, redke anemije, z matičnimi celicami iz popkovnične krvi.

4-letni deček je prejel matične celice iz popkovnične krvi svoje sestrice za zdravljenje Blackfan-Diamondove anemije (BDA). Presaditev so opravili 25. aprila 2013 v bolnišnici Hospital del Niño Jesús v Madridu, eni najpomembnejših pediatričnih bolnišnic v Španiji. Presaditev je bila prva tovrstna za zdravljenje BDA z vzorcem matičnih celic iz popkovnične krvi, shranjenih v zasebni banki – v tem primeru, vodilni banki matičnih celic v Španiji, družbi Crio-Cord, partnerski družbi skupine Cryo-Save. Zdravljenje so opravili zahvaljujoč Programu brezplačnega shranjevanja, ki družinam z željo, da matične celice iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice svojega novorojenčka shranijo za pomoč družinskemu članu z življenjsko nevarno boleznijo, ki jo je mogoče zdraviti z matičnimi celicami, omogoča brezplačno hrambo matičnih celic.

Elena, mati zdravljenega dečka
Presaditev je bila uspešno opravljena in pričakujejo, da bo deček normalno okreval. To pionirsko zdravljenje v Španiji lahko najavlja korenito izboljšanje kakovosti dečkovega življenja, saj je že od rojstva potreboval redne transfuzije rdečih krvničk. »Do presaditve je bilo naše življenje vezano na transfuzije. Nemogoče si je predstavljati, kako srečni smo, ker bo lahko najin sin sedaj živel popolnoma normalno življenje,« je povedala Elena, mati dečka. Starši so za možnost zdravljenja te bolezni zvedeli šele, ko je bila Elena ponovno noseča s hčerko, ki je sedaj za svojega brata postala še darovalka popkovnične krvi. Niti za trenutek nista oklevala. »Imela sva možnost ozdraviti svojega sina, če bi bil vzorec skladen, in možnosti nisva želela izpustiti,« je še povedala. »Najina hči bo zelo ponosna in vesela, ko bo izvedela, da je bil njen brat ozdravljen z njeno pomočjo,« je še dodala.

Dr. Luis Madero
»Blackfan-Diamondova anemija je prirojena bolezen, ki kostnemu mozgu preprečuje izdelavo rdečih krvničk, ki jih potrebujemo za prenašanje kisika po telesu,« je pojasnil dr. Luis Madero, vodja oddelka za onko-hematologijo v bolnišnici Niño Jesús v Madridu, ter zdravnik, ki je opravil presaditev. Še do nedavnega sta bila glavna načina zdravljenja bolezni periodnične transfuzije rdečih krvničk, ki močno vplivajo na kakovost življenja pacienta, ter dolgoročna terapija s kortikosteroidi, ki pa je veliko bolnikov ne tolerira.

»Presaditev matičnih celic iz popkovnične krvi, še posebno med sorojenci, je sedaj priporočena možnost zdravljenja številnih hematoloških bolezni, kot je tudi ta anemija. Prednosti postopka pred drugimi so jasne,« je zatrdil dr. Madero. Njegovo izjavo pa potrjujejo klinične študije [i],[ii]. 

Program brezplačnega shranjevanja
Takoj, ko jih je zasebna banka matičnih celic obvestila o možnosti zdravljenja, se je dečkova družina vpisala v Cryo-Save-ov Program brezplačnega shranjevanja. »V podjetju Crio-Cord, partnerju vodilne evropske banke matičnih celic Cryo-Save v Španiji, so nama predstavili program, ko sva klicala k njim z vprašanji o shranitvi popkovnične krvi najine hčerke. Ker smo ustrezali kriterijem programa, smo bili vanj sprejeti in čez nekaj časa prejeli še veselo novico, da sta bila najina otroka skladna,« je še povedala Elena. »Še več, s pomočjo programa smo potrdili diagnozo bolezni, ki do takrat ni bila dokončna,« je še dodala. Vsa testiranja na pacientu in njegovi sestri je koordiniral dr. Luis Madero.

Program brezplačnega shranjevanje pokriva vso proceduro, potrebno za presaditev: vse potrebne analize na vzorcu, ki ugotavljajo skladnost vzorca in s tem primernost za zdravljenje pacienta, koordinacijo zdravljenja in transporta vzorca iz laboratorija skupine Cryo-Save v Belgiji do bolnišnice, kjer so presaditev opravili.

Program je namenjen družinam za pomoč družinskemu članu z življenjsko nevarno boleznijo, ki jo je mogoče zdraviti z matičnimi celicami. Prejemnik in novorojenec, katerega matične celice bodo ob porodu shranili, morata biti sorodnika v prvem kolenu in morata imeti mnenje onkologa ali hematologa, ki priporoča zdravljenje z matičnimi celicami. Če je sodelovanje v programu odobreno, bo družina prejela set za odvzem popkovnične krvi. Ob porodu bo vzorec odvzet, procesiran in shranjen do takrat, ko ga bodo potrebovali, vse to brezplačno.

»Ponosni in zadovoljni smo, da smo lahko prispevali k olajšanju trpljenja te družine. Cryo-Save želi izkazovati zavezanost k razvoju in blaginji družbe ne samo s projekti sodelovanja z raziskovalci in univerzami, ampak s programom brezplačnega shranjevanja direktno pomagati družinam v težavah,« je povedal Arnoud van Tulder, izvršni direktor skupine Cryo-Save.

Blackfan-Diamond anemija
Letna incidenca BDA v evropski populaciji je približno 1 na 150.000. To redko bolezen, ki je enakomerno porazdeljena med spoloma, ponavadi odkrijejo v prvih dveh letih življenja. Glavna simptoma bolezni sta bledica in oteženo dihanje, še posebno med hranjenjem ali dojenjem.

Polovica pacientov, ki zboli za BDA je nizke rasti in imajo prirojene anomalije, med najpogostejšemi pa so anomalije obraza, sečil in palcev. Pacienti z BDA imajo večje tveganje, da zbolijo za levkemijo in drugimi vrstami raka. BDA se deduje v avtosomalnem dominantnem vzorcu v variabilno penetracijo. Mutacija, ki je bila identificirana kot povzročiteljica bolezni, je bila odkrita v 40 % - 45 % pacientov.  

O Cryo-Save 
Cryo-Save, vodilna zasebna banka matičnih celic, hrani več kot 225.000 vzorcev matičnih celic iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice. Od prve uspešne presaditve popkovnične krvi leta 1988 je bila popkovnična kri že uporabljenja za zdravljenje več kot 70 različnih življenje ogrožujočih bolezni; med drugim tudi za zdravljenje levkemij, limfomov, aplastične anemije in drugih krvnih motenj. Presaditve matičnih celic iz popkovnične krvi so priznane kot alternativa presaditvam kostnega mozga. Do danes so po svetu opravili že več kot 25.000 presaditev z matičnimi celicami iz popkovnične krvi za nesorodne prejemnike, družinske člane in v nekaterih primerih za paciente same. Cryo-Save shranjuje vzorce matičnih celic iz več kot 70 držav in šestih kontinentov. Razpolaga s tehnološko najnaprednejšimi laboratoriji v Belgiji, Nemčiji, Dubaju, Indiji in Južni Afriki.

Vir: Cryo-Save.com


[i] Renata Bizzetto et al. Outcomes after related and unrelated umbilical cord blood transplantation for hereditary bone marrow failure syndromes other than Fanconi anemia. Haematologica. 2011 January; 96(1): 134–141.


[ii] Roy V et al. Bone Marrow Transplantation for Diamond-Blackfan Anemia. Biology of Blood and Marrow Transplantation 11:600-608 (2005)_ 2005 American Society for Blood and Marrow Transplantation





petek, 19. april 2013

TRANSPLANTACIJA MATIČNIH CELIC IZ POPKOVNIČNE KRVI ZA ZDRAVLJENJE MOŽGANSKIH POŠKODB PODPRTA S STRANI SKUPINE CRYO-SAVE



Dr. Daniel Surbek
Možganske poškodbe pri nedonošenčkih pogosto vodijo celo v invalidnost. Zaenkrat standardiziranega zdravljenja še ne poznamo. Dr. Surbek in njegova ekipa iz Univerze v Bernu (Švica), ki jih podpira skupina Cryo-Save, raziskuje terapevtski potencial presaditve matičnih celic. Človeške matične celice iz popkovnične krvi so že uspešno presadili v živalski model. Rezultati presaditve spodbudno govorijo v prid matičnih celic iz popkovnične krvi za zdravljenje možganskih poškodb v prihodnosti.

Matične celice iz popkovnične krvi: zdravljenje danes in jutri 

Dandanes lahko s transplantacijami z matičnimi celicami iz popkovnične krvi zdravimo vrsto krvnih bolezni, bolezni kostnega mozga, krvne rake in imunske motnje. Predklinične in klinične študije pa testirajo možnost uporabe tovrstnih celic za nove terapije. Ena izmed študij preiskuje možnost, da bi se matične celice lahko diferenciirale v možgansko tkivo. Ta terapija ima visok potencial, da celice ustvarijo novo tkivo, ki nadomesti poškodovno možgansko tkivo. 

Matične celice uspešno presadili v možgane 

V klinični študiji dr. Surbek-a in njegove ekipe so podgani z možgansko poškodbo uspešno transplantirali človeške matične celice iz popkovnične krvi. Matične celice so preživele in uspešno našle in se preselile na mesto poškodbe v možganih podgane. Analiza rasti in diferenciacije darovalčevih matičnih celic še poteka in šele funkcijski testi bodo določili in pokazali terapevtske učinke transplantacije matičnih celic.

V klinični študiji dr. Surbek-a in njegove ekipe so podgani z možgansko poškodbo uspešno transplantirali človeške matične celice iz popkovnične krvi
Sodelovanje z zasebno banko matičnih celic, skupino Cryo-Save 

Cryo-Save podpira raziskave in razvoj zdravljenj z matičnimi celicami iz popkovnične krvi, ki že in še bodo v prihodnosti rešila mnogo življenj. Cryo-Save je vodilna mednarodna družinska celica banka matičnih celic, ki ob rojstu shranjuje matične celice iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice. Študijo dr. Surbek-a je finančno podprla skupina Cryo-Save AG.

Vir: Cryo-Save.com

sreda, 17. april 2013

POPKOVNIČNA KRI ZA ZDRAVLJENJE OTROK PO KAPI

Na univerzi Duke v ZDA so, v sodelovanju s podjetjem Cord Blood Registry, pred kratkim začeli klinično študijo odobreno s strani agencije FDA, z lastno oz. avtologno popkovnično krvjo.

Podrobnosti študije na kratko:
  • Klinična študija v fazi 1
  • Vzorec bo 10 otrok (vsi bodo prejeli lastno popkovnično kri; placeba ne bo)
  • Starost otrok bo med 6 tednov in 6 let
  • Četudi je to varnostna študija, bodo zdravje otrok spremljali dve leti s poudarkom na varnosti in uspešnosti postopka zdravljenja
  • Pregledi bodo vključevali MRI, EEG, klinične teste, teste govora in nevrološke preiskave pred in po zdravljenju
  • V študijo bodo vklučeni samo otroci, ki imajo popkovnično kri shranjeno pri podjetju Cord Blood Registy
  • Študija trenutno aktivno rekrutira paciente
  • Po uspešnem rekrutiranju pacientov in dve letni dobi spremljanja uspešnosti in zdravja le-teh, bodo rezultati študije predvidoma znani decembra 2015

    Opozorilo: Študija je začetna varnostna študija z številnimi omejitvami
     
Novica nas in vse starše, ki so že in še bodo shranili matične celice iz popkovnične krvi ob rojstu, navdaja z optimizmom, saj bo s tem uporabnost shranjenih celic še povečana. Dodatno pa daje poudarek na varnih in odobrenih kliničnih študijah, ki vodijo v objave strokovnih del in člankov in nadaljni razvoj zdravljenj ter kliničnih študij.

Preberite več o klinični študji TUKAJ (povezava na klinično študijo)

Vir: Neocelica.si

četrtek, 11. april 2013

VATIKAN PRIPRAVLJA KONGRES O ODRASLIH MATIČNIH CELICAH

Vodilni raziskovalci matičnih celic s celega sveta danes v Vatikanu pričenjajo z zasedanjem, na katerem bodo razpravljali o izgledih terapij z odraslimi matičnimi celicami. Tridnevni vatikanski kongres z naslovom 'Regenerativna medicina. Temeljni preobrat v znanosti in kulturi.' Prireja Papeški svet za kulturo in ustanova 'Stem for Life'.

Zasedanje naj bi pokazalo, da katoliška Cerkev pri bioetičnih vprašanjih ne 'posreduje zgolj negativno', pač pa spodbuja tudi pozitivni razvoj, kot je na predstavitvi kongresa pojasnil predsednik omenjenega papeškega sveta, kardinal Gianfranco Ravasi. Na programu je tudi predavanje Nobelovega nagrajenca za medicino v lanskem letu, britanskega znanstvenika Johna Gurdona. 

Po katoliškem nauku so raziskava in terapije z odraslimi matičnimi celicami moralno dopustne. Uporabo zarodkovnih matičnih celic pa Cerkev zavrača, saj pridobivanje tovrstnih celic pomeni smrt zarodkov, ki jih v ta namen uporabijo. Po vatikanskih navedbah po svetu trenutno izvajajo več kot 4.500 kliničnih raziskav z odraslimi matičnimi celicami in okoli 27 z zarodkovnimi.

Kongres, ki se danes pričenja v Vatikanu, je doslej drugo zasedanje na temo matičnih celic. Prvič so se izvedenci v ta namen zbrali novembra 2011. Ustanova 'Stem for Life' je nastala na pobudo ameriškega farmacevtskega podjetja NeoStem. Vatikan se je leta 2010 s koncernom dogovoril o sodelovanju, katerega cilj naj bi bilo spodbujanje raziskav na odraslih matičnih celicah.

Vir: družina.si

Več o kongresu si lahko preberete na spletni strani adultstemcellconference.org

PREBERITE ŠE: 

petek, 15. marec 2013

SKUPINA CRYO-SAVE ODPRLA NAJNAPREDNEJŠI KRIOGENSKI LABORATORIJ V AFRIKI

Cryo-Save je v Pretoriji, poslovni prestolnici Južne Afrike, v januarju 2013 odprl vrata novemu najnaprednejšemu laboratoriju za shranjevanje matičnih celic. Novo-zgrajeni laboratorij je najmodernejši in največji tovrstni laboratorij v Afriki. Nadomestil je obstoječega v Cape Town-u. Cryo-Save je vodilna zasebna banka matičnih celic, ki shranjuje že več kot 225.000 vzorcev matičnih celic iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice.

Cryo-Save z več kot 10 let izkušenj in najnaprednejšim znanjem, zagotavlja temelj močne in zanesljive organizacije. V skladu s svojo mednarodno strategijo skupina Cryo-Save shranjuje vzorce matičnih celic iz več kot 70 držav in šestih kontinentov in razpolaga s tehnološko najnaprednejšimi laboratoriji v Belgiji, Nemčiji, Dubaju, Indiji in Južni Afriki.

“Kot najnaprednejši in najmodernejši laboratorij za shranjevanje matičnih celic na afriški celini, družinam nudimo najnovejšo in najboljšo tehnologijo in znanje. V našem laboratoriju lahko starši shranijo matične celice iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice po najvišjih standardih in s tem zavarujejo svoje najbližje,” je povedal Arnoud van Tulder, izvršni direktor Cryo-Save AG.

Arnoud van Tulder, izvršni direktor Cryo-Save AG
Popkovnična kri vsebuje specializirane matične celice, ki imajo izjemno sposobnost deljenja, obnavljanja in razvoja v različne tipe krvnih celic. Skupina Cryo-Save igra ključno vlogo pri omogočanju shranjevanja matičnih celic ob rojstvu v Južni Afriki in podsaharskih državah. Shranitev matičnih celic družinam zagotavlja dostop do otroku lastnih »čistih« matičnih celic, za njega ali njegove sestre oz. brate, ki se jih lahko uporablja za zdravljenje mnogo bolezni, ki se pojavljajo kasneje v življenju.

»Poleg tega, da našim strankam nudimo storitev najvišjega razreda in standardov, nov laboratorij nudi tudi možnost podpore izbranim kliničnim raziskavam in raziskovalnim projektom. Dodatno bo Cryo-Save Južna Afrika lahko medicinski industriji nudila tudi druge kriogenske storitve, na kar smo še posebaj ponosni,« je pojasnil Louis Rehrl, generalni direktor Cryo-Save v Južni Afriki.

Vir: Cryo-Save

četrtek, 28. februar 2013

ZNANSTVENIKI PODPRLI ZASEBNO SHRANJEVANJE MATIČNIH CELIC IZ POPKOVNICE

prof. dr. Hal Broxmeyer
Vodilni strokovnjaki na področju matičnih celic na svetu - prof. dr. Hal Broxmeyer, prof. dr. John Wagner, prof. dr. Joanna Kurtzberg in prof. dr. Elianne Gluckman, so izrazili popolno podporo zasebnemu shranjevanju matičnih celic iz popkovnice.

Podprli so ameriško zasebno hibridno banko "Family Cord Blood Bank", ki ponuja t.i. kombinirano hranjenje matičnih celic. Staršem omogoča zasebno hrambo matičnih celic novorojenčka, hkrati pa se vzorec vpiše v svetovni register in ob privolitvi staršev ponuja možnost darovanja matičnih celic za osebo, ki potrebuje transplantacijo. Pomembno je, da so vsi vzorci obravnavani enako in so obdelani z najboljšimi postopki in tehnologijo, ki je trenutno na voljo. Tako se lahko starši sami odločijo za način, ki jim ustreza.

Znanstveniki, ki so privrženci javne banke in so podprli tudi vrednost zasebnega bančništva, so vodilni strokovnjaki na področju transplantacij matičnih celic v svetovnem merilu. V zadnjih 20 letih, so izvedli na tisoče transplantacij s popkovnično krvjo in so avtorji številnih publikacij s tega področja (več na http://www.corduse.com).

Prof. dr. Hal Broxmeyer
 Profesor Hal Broxmeyer je ustanovitelj javne banke matičnih celic CORD:USE (Florida, ZDA) in nekdanji predsednik ameriškega združenja hematologov, ki velja za največje svetovno združenje za zdravljenje krvnih bolezni ("American Society of Hematology", več na http://www.hematology.org/About-ASH/). V mednarodnem merilu je poznan kot osnovalec  področja transplantacij matičnih celic iz popkovnične krvi. Vključen je bil v načrtovanje in koordinacijo prve uspešno izvedene tovrstne transplantacije leta 1988.

Prof. dr. John Wagner
Profesor John Wagner je znanstveni direktor inštituta za matične celice Univerze v Minnesoti ("Stem Cell Institute of the University of Minnesota", Minnesota, ZDA; več na http://www.stemcell.umn.edu/), ki je zelo aktivna na področju transplantacij popkovnične krvi in vodilna v svetovnem merilu na področju transplantacij matičnih celic pri odraslih. S svojo ekipo je profesor Wagner odkril, da je uporaba dveh različnih skladnih enot popkovnične krvi varna za zdravljenje večjih bolnikov, kjer ena sama enota krvi ne zadošča.

Prof. dr. Joanna Kurtzberg
Profesor Joanna Kurtzberg je direktorica programa za transplantacije krvi in kostnega mozga na pediatričnem oddelku Univerze Duke ("Duke University's Pediatric Blood and Marrow Transplant Program", Severna Karolina, ZDA; več na http://pediatrics.duke.edu/divisions/blood-and-marrow-transplantation-0). V okviru tega programa so izvedli že preko 1.400 uspešnih transplantacij matičnih celic.

Prof. dr. Elianne Gluckman
Profesor Elianne Gluckman je predsednica evropske šole za hematologijo ("European School of Hematology", več na http://www.esh.org/about-esh/), neprofitne organizacije, ki s potovanjem po svetu širi izkušnje in strokovno znanje iz hematologije. Leta 1988 je opravila pionirsko delo z izvedbo prve uspešne transplantacije matičnih celic v Parizu.

Cryo-Save, ki je z več kot 225.000 shranjenimi vzorci največja banka matičnih celic v Evropi in najhitreje rastoča banka na svetu, je nad izraženo podporo zasebnemu bačništvu zelo navdušena.  ˝Pričakujemo, da bo vrednost zasebnega shranjevanja matičnih celic narasla tudi v Evropi in da bodo izginili včasih nerazumljivi vzroki, ki odvrnejo ljudi od shranjevanja v številnih državah˝, je povedal izvršni direktor Cryo-Save-a Arnould van Tulder in dodal, da v ˝kombiniranem hranjenju vidi prihodnost˝.

Zasebno ali javno?

Tudi starši v Sloveniji imajo ob rojstvu otroka priložnost, da shranijo njegove matične celice v zasebno banko ali jih podarijo v javno banko. V zasebni banki je  vzorec otroku na voljo v prihodnosti in predstavlja popolno ujemanje za lastno zdravljenje. V 25% je vzorec tudi popolnoma skladen s sorojenci. Kadar se starši odločijo, da darujejo celice v javno banko, so le-te dostopne vsakomur in se lahko uporabijo za zdravljenje nekoga drugega, ki je z vzorcem dovolj skladen. Pri tem nimajo zagotovila, da bodo matične celice dostopne za njihovega otroka, kar je značilno le za privatno hrambo.

Poleg zasebnega shranjevanja, je v razvoju tudi javno bančništvo. V  podporo možnosti shranjevanja matičnih celic ob rojstvu so na otvoritvi javne banke v medicinskem centru v Arizoni, ZDA januarja 2013 ("Scottsdale Healthcare Shea Medical Center") sodelovali prof. dr. Hal Broxmeyer , Mathew Farrow, kot prvi prejemnik uspešne transplantacije popkovnične krvi leta 1988, in legendarni košarkar lige NBA Julius "Dr.J" Erving, goreč podpornik shranjevanja in znanosti matičnih celic iz popkovnične krvi.

torek, 19. februar 2013

NOV POSTOPEK ZAMRZNITVE VZORCA MATIČNIH CELIC IZ POPKOVNIČNE KRVI POVEČUJE BOLNIKOM DOSTOP DO ZDRAVLJENJA

Za uspešno transplantacijo popkovnične krvi je potrebno veliko število matičnih celic. Ob shranitvi matičnih celic iz popkovnične krvi včasih število celic ne zadošča zahtevam in standardov za zdravljenje. Raziskovalci iz Etablissement Français du Sang, Aquitaine-Limousin v Franciji so pred kratkim razvili metodo pomnoževanja matičnih celic iz popkovnične krvi do zahtevanega števila potrebnega za transplantacijo. V tej študiji so dr. Ivanović, njegovi sodelavci (Etablissement Français du Sang Aquitaine-Limousin) ter ekipa raziskovalcev skupine Cryo-Save dokazali, da se lahko matične celice goji, zamrzne in odmrzne, brez negativnega vpliva na kvaliteto matičnih celic, kar je pomemben korak k uspešnim transplantacijam matičnih celic pacientov, za katere ni na voljo dovolj matičnih celic. 

Matične celice iz popkovnične krvi za celične transplantacije
Popkovnična kri je bogata z matičnimi celicami. Dragocene so, ker imajo sposobnost razviti se v različne tipe celic vključno v kri, živčevje in celice kože. Njihov potencial se že meri in se trenutno uporabljajo za zdravljenje mnogo bolezni, tudi nekaterih vrst levkemij. 

Terapije z matičnimi celicami zahtevajo zadostno število matičnih celic
V nekaterih primerih je število matičnih celic pridobljenih iz popkovnične krvi premajhno za transplantacijo. Kot možna rešitev tega problema se pojavljata dve alternativi: uporaba dveh enot popkovnične krvi ter kombinacija popkovnične krvi in kostnega mozga. Izolacija matičnih celic iz kostnega mozga pa je, kot vemo, zelo boleč proces za pacienta, prav tako je iskanje primernega darovalca zelo zahtevno. 

Pomnoževanje, zamrznitev in odmrznitev kvalitetnih matičnih celic
Raziskovalci na Etablissement Français du Sang, Aquitaine-Limousin v Franciji sedaj lahko pomnožijo izolirane matične celice do zahtevanega števila. To pomeni, da je nujno potreben optimalen postopek zamrznitve/odmrznitve za pomnožene matične celice, ki so namenjene za zdravljenje.

Znanstveniki skupine Cryo-Save so sodelovali v študiji namenjeni ugotavljanju, pod katerimi specifičnimi pogoji naj bodo pomnožene hematopoetske matične celice zamrznjene in nato uspešno odmrznjene ter kasneje uporabljene za transplantacijo z jamstvom kakovosti in velike možnosti za prijetje presadka. Novo razvita tehnika krioprezervacije omogoča boljšo funkcionalnost pomnoženih matičnih celic v primerjavi z uporabo standardnih krioprotektantov. Proces pomnoževanja, zamrznitve in odmrznitve tako omogoča zadostno število matičnih celic iz popkovnične krvi za transplantacijo in s tem omogoča vsem pacientom, ki imajo shranjene matične celice, dostop do zdravljenja. Ta metoda prav tako znižuje stroške zdravljenja v primerjavi z uporabo dveh enot popkovnične krvi za transplantacijo.

Trenutno potekajo klinična testiranja tega postopka, ki predstavljajo naslednji velik korak na poti k oblikovanju standardnega načina pomnoževanja popkovnične krvi.

Raziskovalna skupina Cryo-Save ostaja zavezana k iskanju optimalnih pogojev za uporabo matičnih celic iz popkovnične krvi in terapij z matičnimi celicami za zdravljenje.

Vir: Cryo-Save

ponedeljek, 11. februar 2013

MATIČNE CELICE IZ POPKOVNIČNE KRVI ZA ZDRAVLJENJE CEREBRALNE PARALIZE

Družina Haxtel
Dallas Hextell je bil za svoja starša Cynthio in Deraka pravi čudež, saj sta se kar tri leta trudila, da bi zanosila. Danes pa Dallas predstavlja tudi medicinski čudež preostalemu svetu.

Dve leti staremu dečku, rojenemu v Sacramentu v Kaliforniji, je bila diagnosticirana cerebralna paraliza. Po zdravljenju z lastnimi matičnimi celicami iz popkovnične krvi pa se je stanje malega Dallasa izboljšalo.

Derak Hextell zdaj verjame, da bo njegov sin ozdravljen bolezni. »Dallasov zdravnik verjame, da do sedmega leta starosti pri dečku cerebralna paraliza ne bo več opazna,« pove Hextell. »Tudi mi menimo, da je na dobri poti.«

Dallasova mati pravi, da izboljšanje Dallasovega stanja le pet dni po vnosu matičnih celic iz njegove popkovnične krvi ni naključje. »Spremenil se je v vseh možnih pogledih. Le pet dni po zdravljenju me je poklical »mama«, znal pa je tudi pomahati,« pove Cynthia. »Zdi se nam, da se zdaj resnično lahko poveže z nami. Pred zdravljenjem sem imela občutek, da ni zares tukaj, kar se je kazalo tudi v njegovih očeh, ki so se zdele steklene. Danes pa mu nič več ne uide.«

Težak začetek

Radost ob rojstvu malega Dallasa leta 2006 je kmalu uničilo dejstvo, da se ni zmožen dojiti pri svoji materi. Neprestano je jokal in zelo redko odprl oči. Pri petih mesecih je imel Dallas težave z ravnotežjem, zato je njegova glava pogosto padala na stran.
Dallasu so pri osmih mesecih diagnosticirali cerebralno paralizo, okvaro v možganih, ki onemogoča popoln nadzor nad gibanjem.

Številne študije so pokazale, da se okvara motorično-gibalnega centra v možganih zgodi med nosečnostjo, manjši odstotek otrok pa jo dobi med porodom oziroma po rojstvu, nekje do tretjega leta starosti.

Za cerebralno paralizo ni zdravila, zdravljenja, s katerimi se stanje omili, pa so za bolnika stroškovno precej neugodna.

Pri 18 mesecih je imel Dallas zelo omejene motorične sposobnosti. Ni se plazil, ni sedel, stal ali ploskal, komuniciral pa je zgolj s kričanjem, ki je bilo posledica bolečin in frustracij.

Odločitev, ki je spremenila življenja

Med nosečnostjo je Cynthia Hextell prebirala novice, povezane z zdravjem otroka in tako naletela na banko za shranjevanje popkovnične krvi. Medtem ko se je Deraku zdela cena za shranitev pretirana, pa je bila Cynthia odločena, da je odločitev za shranitev matičnih celic pravilna.

»Moja nosečnost je bila povsem normalna, je pa res trajalo kar tri leta, da sem zanosila,« pove Cynthia. »Obstaja velika verjetnost, da bo to najin edini otrok in s tem tudi edina možnost za shranitev matičnih celic iz popkovnične krvi. Poleg tega so v moževi družini prisotne srčne bolezni. Sama sem bila posvojena, zato sem imela v mislih tudi to, da sva z možem edina, ki bi lahko v primeru bolezni pomagala sinu. Vse to so bile stvari, ki sva jih upoštevala pri odločitvi za shranitev. Nisem pa nikoli pomislila na to, da mu bodo prišle prav že kmalu po rojstvu. Zadeve sem urejala le dva tedna pred porodom, saj sva oklevala predvsem zaradi stroškov shranjevanja.«

Ko je bila Dallasu postavljena diagnoza, so Hextelljevi odpotovali na Duke University, kjer je potekala klinična študija, pri kateri so zdravniki s pomočjo popkovnične krvi zdravili manjše število otrok, obolelih za cerebralno paralizo in drugimi možganskimi poškodbami. Cynthia Hextell je poklicala nekatere starše, katerih otrok je bil vključen v klinično študijo in vsi so potrdili izboljšanje stanja po presaditvi matičnih celic, ki se je kazalo predvsem v govoru in boljših motoričnih sposobnostih.

Hextelljeva sta se tako odločila za zdravljenje, pri katerem so lanskega julija Dallasu vbrizgali njegove lastne matične celice. Ta postopek je trajal manj kot uro.

Že po petih dneh je Dallas postal popolnoma drug otrok, saj se je smejal, ploskal, mahal in reagiral na dražljaje. »Menimo, da je bila presaditev ključna za to spremembo, saj so se rezultati pokazali le pet dni po posegu,« je povedal Derak. »Ne vidim druge razlage. Pred tem se je namreč njegovo stanje slabšalo.«

»Preden smo se odpravili na Duke smo ga poskušali naučiti hoje s hojco,« pove Cynthia. »Zdaj pa hodi popolnoma sam.«

Shranitev matičnih celic

Kljub temu da Dallasov primer ni bil del kontrolirane študije primera, pa dr. Nancy Synderman, odgovorna urednica medicinskih novic na NBC News pravi, da jo je potrebno upoštevati pri nadaljnjih raziskavah zdravljenja z matičnimi celicami. »Menim, da je za počasen napredek medicine na določenih področjih krivo neupoštevanje takšnih anekdot,« pove dr. Syndermanova. »Ne gre za kontrolirano študijo primera, prav tako ne za naključno klinično študijo, temveč za otroka s cerebralno paralizo, ki je prejel transfuzijo matičnih celic iz popkovnične krvi. Ta ni zgolj ustavila napredovanja bolezni, temveč celo izboljšala njegovo stanje. Ravno zato je potrebno primer obravnavati resno, saj nas opomni na pomen popkovnične krvi – tiste zadeve, ki je po porodu skupaj s placento zavržena.«

Syndermanovi pa o pomenu popkovnične krvi ni bilo potrebno prepričati ene osebe. Cynthia Hextell pravi, da so zanjo matične celice čisto zlato.


Vir: today.com

sreda, 9. januar 2013

NOVO OROŽJE PROTI RAKU?

Japonski znanstveniki so v laboratoriju vzgojili veliko število celic, ki so sposobne napasti tumorje, je objavila strokovna revija Cell Stem Cell. Raziskovalci tokijske univerze verjamejo, da bi lahko celice uporabili tudi v boju proti okužbam z virusom HIV.

Citotoksične T-celice lahko na temelju markerjev na površini ostalih celic prepoznajo prisotnost karcinoma ali okužbe.

Število omenjenih celic je v organizmu imunskega sistema dokaj omejeno, raziskovalci pa verjamejo, da bi imelo vbrizganje v laboratoriju vzgojenih celic močan vpliv na delovanje obrambnega sistema organizma.

Celice so bile v laboratoriju vzgojene s pomočjo matičnih celic, v naslednji fazi raziskave pa bodo njihovo delovanje preizkusili na HIV pozitivnih pacientih.

Vir: bambino.si